اکسیژن ساز خانگی

مهم‌ترین عمل حیاتی، تنفس است و اگر با اختلال روبه‌رو شود، کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگر درصد اکسیژن در خون فردی

کمتر از حد طبیعی باشد، دستگاه اکسیژن ساز (غلیظ کننده اکسیژن)، اکسیژن موردنیاز را به او می‌دهد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این دستگاه آشنا کنیم و مزایای استفاده از آن را بررسی کنیم.

اکسیژن ساز چیست؟

اکسیژن ساز یک دستگاه پزشکی پرکاربرد است که به شما اکسیژن اضافی و کافی می‌دهد. در صورت ابتلا به برخی بیماری‌ها که باعث کاهش بیش ازحد سطح اکسیژن شما می‌شوند، پزشک ممکن است یکی از این دستگاه‌ها را برای شما تجویز کند.

اکسیژن ساز می‌تواند به بیمارانی که به دلیل عوامل زیر دچار مشکل تنفسی هستند کمک کند: ·

       

-آسم ·       

-سرطان ریه ·       

-بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) ·       

-آنفولانزا ·       

-کووید -۱۹

قبل از خرید یا استفاده از یک غلیظ کننده اکسیژن، باید از پزشک خود تأییدیه بگیرید. استفاده از دستگاه بدون راهنمایی یا نسخه پزشک می‌تواندخطرناک باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که یک اکسیژن ساز ممکن است برای شما مناسب باشد به شما اطلاع می‌دهد که چه میزان اکسیژن مصرف کنید و چه مدت از دستگاه استفاده کنید.

با توجه به نیاز شما و شرایط بیماریتان پزشک تشخیص می دهد که از کدام نوع از اکسیژن ساز ها باید استفاده کرد دو لیتری ، پنج لیتری و یا ده لیتری .تمام مدت زمان استفاده از این دستگاه باید تحت نظارت پزشک انجام شود و اگرنه ممکن است بیماری های متعدد دیگری را به همراه داشته باشد

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می‌کند؟

یک غلیظ کننده اکسیژن با یک مخزن اکسیژن که اکسیژن مایع یا گاز را تحویل می‌دهد یکسان نیست. در عوض، غلیظ کننده دستگاهی است که هوای

اطراف شما را می‌کشد و نیتروژن را فیلتر می‌کند. یک لوله نازک از دستگاه غلیظ کننده به سمت صورت شما خواهد رفت و اکسیژن تصفیه‌شده را از طریق دو شاخک باز زیر سوراخ‌های بینی، به شما می‌دهد.

برخی از بیماران برای دریافت جریان و غلظت اکسیژن بیشتر از ماسک صورت استفاده می‌کنند. ماسک های مورد استفاده انواع مختلف دارد که باید باهماهنگی پزشک استفاده شود در صورت بروز الرژی یا مشکلات پوستی هنگام استفاده حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

دو نوع غلیظ کننده وجود دارد: یک مدل بزرگ‌تر که می‌توانید در خانه استفاده کنید به نام اکسیژن ساز خانگی که در ابعاد مختلف دو لیتری پنج لیتری و ده لیتری باشد که متناسب با افزایش لیتر افزایش وزن هم خواهیم داشت و یک دستگاه اکسیژن ساز سبک‌تر و قابل‌حمل که می‌توانید در حال حرکت استفاده کنید به نام اکسیژن ساز پرتابل که در ابعاد کاملا مناسب هنگام سفر یا کار و فعالیت میشود از ان استفاده کرد این محصول شارژی می باشد و از طریق باطری کار می کند.

-چگونه از یک اکسیژن ساز خانگی استفاده کنم؟

اگر در خانه یا در حالت خواب به اکسیژن ثابت نیازدارید، پزشک ممکن است مدل خانگی را برای شما تجویز کند. این مدل با برق‌ کار می‌کند، بنابراین باید همیشه آن را به برق متصل کنید تا به‌درستی کار کند. (اگر متوجه شدید که مبلغ قبض برق شما را افزایش می‌دهد، می‌توانید به شرکت برق خود بگویید که از وسایل پزشکی استفاده می‌کنید و سؤال کنید که آیا می‌توانند به شما تخفیف بدهند.) دستورالعمل‌های دستگاه خود را در مورد کاربرد و نگهداری آن بررسی کنید. پزشک به شما می‌گوید که میزان جریان اکسیژن را روی چه سطحی قرار دهید.

نرخی که توسط پزشک تجویز شده را تغییر ندهید مگر اینکه خود او به شما بگوید. اقدامات زیر می‌تواند به اکسیژن ساز کمک کند تا برای شما بهتر کار کند: ·

 یک مرطوب‌کننده اضافه کنید. اگر اکسیژن اضافی که از دستگاه می‌گیرید بینی شما را خشک می‌کند، می‌توناید یک بطری مرطوب‌کننده را به دستگاه خود وصل کنید. آن را با آب مقطر پر می‌کنید و اکسیژنی را که تنفس می‌کنید مرطوب می‌کند. · 

دو لوله را طولانی کنید. می‌توانید لوله‌ای را که از دستگاه به سمت بینی شما می‌رود با اتصال شلنگ گسترش دهید. اگر این کار را انجام می‌دهید، مراقب باشید در حین راه‌رفتن به شلنگ ضربه نزنید.

-نظافت اکسیژن ساز به چه صورت است

شما باید تجهیزات خود را به طور منظم تمیز کنید:

لوله یا ماسک صورت: هفته‌ای یکبار با آب گرم و صابون ظرف‌شویی ملایم بشویید.

اگر بیمار شدید لوله را بیشتر تمیز کنید. بگذارید در هوای اتاق خشک شود و اجازه ندهید آب درون لوله برود. اگر لوله دستگاه اکسیژن ساز آسیب‌دیده به نظر می‌رسد، جایگزینی را از تأمین‌کننده اکسیژن خود دریافت کنید. ·      

 

بطری رطوبت ساز: اگر از آن استفاده می‌کنید، هر 3 روز یکبار آن را با آب گرم و صابون ظرف‌شویی ملایم تمیز کنید و آن را با آب داغ بشویید. همچنین می‌توانید آن را در مخلوطی از سرکه و آب برای چند دقیقه خیس کنید تا باکتری‌های باقی‌مانده از بین برود. بطری را با یک دستمال کاغذی خشک کنید، سپس آن را با هوا خشک کنید.

فیلتر غلیظ کننده: ماهی یکبار آن را تمیز کنید. آن را بیرون بیاورید و در ظرف تمیزی که پرازآب و صابون ظرف‌شویی ملایم است فرو کنید.

برای ازبین‌بردن هرگونه آلودگی یا گردوغبار، آن را با یک دستمال شستشو دهید، سپس آن را زیر آب بشویید تا باقی‌مانده صابون پاک شود. فیلتر را روی یک حوله خشک و تمیز قرار دهید و قبل از اینکه آن را در غلیظ کننده قرار دهید، اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شود

– اکسیژن ساز قابل‌حمل و شرایط استفاده از آن

این غلیظ کننده کوچک‌تر شبیه به نسخه خانگی کار می‌کند، فقط شما می‌توانید از آن در خارج از منزل و در ماشین خود استفاده کنید. این مدل با باتری قابل شارژ کار می‌کند. تغلیظ کننده‌های قابل‌حمل با «دوز پالس» به شما اکسیژن می‌دهند، به این معنی که هر بار که استنشاق می‌کنید، اکسیژن به‌صورت انفجاری کوچک خارج می‌شود. برخی از مدل‌ها همچنین می‌توانند اکسیژن را با سرعت جریان ثابت به شما بدهند. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که مقدار مناسبی از اکسیژن را دریافت می‌کنید. تمام دستورالعمل‌های پزشک خود و دستورالعمل‌های مرتبط با دستگاهتان را دنبال کنید.

شما همچنین باید یک باتری اضافی همراه داشته باشید. حتی اگر پنل نمایشگر دستگاه اکسیژن ساز شما می‌گوید که چقدرعمر باتری باقی ‌مانده است، درصورتی‌که برای مدتی به خانه بازنمی‌گردید، یک یدک همراه خود داشته باشید. ·  

     

وسایل خود را مرتباً تمیز کنید. لوله یا ماسک صورت را هفته‌ای یکبار با آب گرم و صابون ظرف‌شویی ملایم بشویید. اگر لوله آسیب‌دیده به نظر می‌رسد، جایگزینی را از تأمین‌کننده اکسیژن خود دریافت کنید. دستورالعمل‌های سازنده در مورد نحوه تمیزکردن فیلتر را دنبال کنید.

-مزایای دستگاه پزشکی اکسیژن ساز :

        

1- ارائه دهنده اکسیژن در خلوص بالا ·        

2- ارزان، نامحدود و همیشگی ·        

3- سازگاری و هماهنگی با بافت های قلبی و عروقی ·        

4- تاثیرات جانبی مثل ایجاد شفافیت در پوست، افزایش طول عمر، کاهش استرس و غیره

در این مقاله با دستگاه پزشکی اکسیژن ساز و کاربرد آن آشنا شدید. این دستگاه بهترین ابزار برای بیماران تنفسی است که می‌تواند کیفیت زندگی آنها را تا حد زیادی ارتقا دهد. اگر تجربه استفاده ازاین دستگاه را دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

EnglishIran