روش های درمان بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

بیماری مزمن انسدادی ریه (Chronic obstructive pulmonary disease) شامل طیف وسیعی از بیماری های ریوی است که بیمار را با کمبود اکسیژن مواجه می کند. بیماری هایی نظیر آسم، آمفیزم، برونشیت مزمن منجر به تنگی مسیر عبور هوا در ریه شده و اختلال در تنفس را ایجاد می کنند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی در درمان بیماری مزمن انسدادی ریه نقش مهمی دارند.

نشانه های بیماری مزمن انسدادی ریه

ژنتیک در ابتلا به بیماری نقش مهمی دارد و عواملی همچون قرار گرفتن در هوای آلوده، سیگار و قلیان، سوخت ناقص بخاری ها، گازهای منتشر شده در برخی از محیط های کاری، در ابتلا و پیشرفت بیماری تاثیر گذار هستند. این بیماری با تنگی نفس در هنگام فعالیت، سرفه، خس خس سینه و خلط سینه ظاهر می شود که در ابتدا قابل تحمل است. با پیشرفت بیماری کمبود انرژی، عفونت های تنفسی، کبودی لب ها و ناخن، کاهش وزن، تورم ساق یا قوزک پا در بیمار به وضوح دیده می شود . درمان بیماری مزمن انسدادی ریه بسیار ضروری است و عدم توجه به آن خطر مرگ ناشی از افت سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد.

درمان بیماری مزمن انسدادی ریه

الف- درمان دارویی

دارو درمانی توسط پزشک در درمان بیماری مزمن انسدادی ریه ضروری است. داروهای شل کننده عضلات برونش ، کم کننده تحریک برونش، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی رایج ترین داروها در درمان بیماری مزمن انسدادی ریه هستند. این داروها تنها با تجویز پزشک و با توجه به شرایط خاص هر بیمار قابل مصرف هستند.

ب- اکسیژن درمانی

این بیماری با انقباض عروق ریوی و کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها، بیمار را ناتوان می کند.اکسیژن تراپی در درمان بیماری مزمن انسدادی ریه یک اقدام کنترل کننده است. در بیمارانی که میزان اکسیژن خون کمتر از 90 درصد باشد همراه با درمان های دارویی می بایست از دستگاه اکسیژن ساز جهت افزایش اکسیژن رسانی به ریه ها و خون بیمار کمک گرفت. شرکت زیست تجهیز شریف با تولید اکسیژن پلاس توانسته در روند درمان بیماری مزمن انسدادی ریه سهولت ایجاد کرده و مرگ ناشی از افت اکسیژن خون را کاهش دهد.

برای بهترین کارایی و بهبود کیفیت زندگی بیماران ریوی می بایست از دستگاه اکسیژن ساز خانگی با عملکرد 24 ساعته استفاده کنند. اکسیژن پلاس دستگاهی سبک، کم صدا، کم مصرف با عملکرد فوق العاده است که مورد تایید انجمن پزشکان نیز قرار دارد.

EnglishIran