خروپف چیست و چگونه درمان می شود؟

خروپف صدایی ناخوشاید است که در هنگام تنفس در خواب ایجاد می شود. این صدا می تواند با ریتم مشخص یا نامشخص، بلند یا کوتاه، خفیف و یا آزار دهنده باشد. دلیل اصلی خروپف ارتعاش بافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی است. گاهی تحمل صدای ناهنجار خروپف برای اطرافیان و حتی خود شخص بسیار دشوار و غیر قابل تحمل می شود.

دلیل خروپف چیست؟

  • اضافه وزن و چربی زیاد در ناحیه گلو
  • مصرف داروهای خواب آور، آرام کننده و ضد انقباض
  • ضعیف بودن ماهیچه های زبان و گلو
  • انسداد بینی در اثر مشکلات سینوسی، پولیپ بینی، آلرژی، تب یونجه
  • ساختارغیرطبیعی کام نرم یا سقف دهان و شل بودن بیش از حد آن

روش های درمان خروپف

خروپف تنها صدایی ناخوشایند نیست، قطع تنفس برای 5 تا10 ثانیه در خواب، خطری جدی است که به همراه این مشکل بروز می کند. بیدار شدن مکرر فرد از خواب به همراه نفس زدن سریع، نشان دهنده انسداد مسیرهای تنفسی در خواب است که نیاز به درمان پزشکی دارد.

عمل جراحی

عمل جراحی پولیپ بینی، تنزیلکتومی و درمان لوزه های بزرگ ، روش درمانی UPPP و برداشت بخشی از بافت نرم گلو و برش های کام، با کمک لیزر (LAUP) و سوزاندن بخشی از کام نرم، همگی تحت بیهوشی انجام می شوند و می توانند درمان موثری باشند ولی بسیاری از بیماران تمایلی به انجام جراحی ندارند.

تجهیزات بزرگ کننده فک

بیماران قبل از خواب دستگاهی را در دهان قرار می دهند تا فضای بیشتری برای مجرای تنفس باز شود. این دستگاه ها به همراه دقیق کننده های بینی توسط پزشکان گوش و حلق و بینی و یا دندنان پزشکان تجویز می شوند. چانه بندها هم برای ثابت نگه داشتن فک و بسته بودن دهان در خواب موثر هستند.

جلوگیری از خروپف با دستگاه بای پپ پلاس

این روش درمانی برای افرادی که در هنگام خروپف، قطع تنفس را تجربه می کنند بسیار کاربردی است. دستگاه بای پپ پلاس تولید زیست تجهیز شریف، با تنظیم فشار هوایی، مسیرهای تنفسی فرد را در هنگام خواب باز نگه داشته و از خروپف پیشگیری می کند. دستگاه بای پپ پلاس با استفاده از حسگر بسیار حساس می تواند تنفس های ضعیف را تشخیص داده و اکسیژن لازم را به بیمار انتقال دهد.

 

EnglishIran