ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی چیست ؟

ونتیلاتور (Medical ventilator) یکی از تجهیزات پزشکی است که برای کمک به بهبود تنفس بیمار استفاده می شود. دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور تنظیم ورود اکسیژن به ریه ها و خروج دی اکسید کربن را در بیماران دچار مشکلات تنفسی برعهده دارد. این دستگاه قادر است با انجام محاسبات دقیق، میزان و فشار اکسیژن درون شش ها و تبادلات گازی را به صورت خودکار انجام دهد. علاوه بر آن در صورت تغییر سرعت تنفس، دستگاه به طور اتومات حجم و مقدار گازهای ورودی را نیز تغییر می دهد.

دلایل استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی

بر خلاف دستگاه اکسیژن ساز خانگی انواع ونتیلاتور برای مصارف خانگی تولید نشده است. دستگاه اکسیژن ساز برای کمک به بهبود بیماران تنفسی در محیط های بیمارستانی و یا منزل استفاده می شود در حالی که دستگاه تنفس مصنوعی اغلب در جراحی ها و بیهوشی های عمومی استفاده می شود. در شرایطی که فرد بیمار در اتاق عمل و تحت جراحی قرار دارد، ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی تنفس بیمار را در حالت طبیعی نگه می دارد.

استفاده از این دستگاه، پس از عمل جراحی و در بخش ریکاوری نیز ضروری است. در واقع تا زمانی که بیمار نتواند به صورت عادی نفس بکشد نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی دارد. در جراحی های سخت نظیر عمل جراحی قلب باز و جراحی ریه، لازم است تا روزهای بعد از عمل نیز، دستگاه تنفس مصنوعی به بیمار متصل باشد.

دستگاه ونتیلاتور در بخش های اورژانس، icu, ccu, nic مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های تنفسی دستگاه تنفس مصنوعی از طریق دهان یا بینی وارد می شود و تنفس بیمار را تحت کنترل می گیرد.

بسیاری از بیماران بستری در بیمارستان که با التهاب ریه شدید مواجه هستند، تنها با کمک ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس هستند و بدون استفاده از این دستگاه نمی توانند به صورت خود به خودی تنفس عادی داشته باشند.

انواع مختلف ونتیلاتور

تکنولوژی ساخت دستگاه های کمک تنفسی و تنفس مصنوعی با تغییرات زیادی همراه بوده است. در حالی که همه این دستگاه ها با هدف یکسان طراحی شده اند ولی مکانیزم و طرز کار ونتیلاتور ها متفاوت می باشد. انواع دستگاه تنفس مصنوعی عبارتند از:

  • ونتیلاتورهای فشار منفی

این دستگاه به صورت محفظه ای شکل است و به جز سر و گردن، اطراف قفسه سینه بیمار را می پوشاند. هم زمان با دم، هوای داخل محفظه خارج شده و موجب کشیده شدن دیواره قفسه سینه به بیرون می شود.

  • ونتیلاتورهای فشار مثبت

این دستگاه گاز را با فشار بیشتری در زمان دم به ریه بیمار وارد می کند و با ایجاد فشار مثبت حجم مورد نظر جریان هوا را تنظیم می کند. دستگاه تنفس مصنوعی فشار مثبت خود دارای چهار نوع است:

  • ونتیلاتورهای فشار ثابت
  • ونتیلاتورهای حجم ثابت
  • ونتیلاتورها ی زمان ثابت
  • ونتیلاتورهای فرکانس بالا

استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی در مراکز پزشکی و تحت نظر متخصص انجام می شود. در صوتری که به صورت مقطعی و یا زمان دار تنفس بیمار با مشکل شدید روبرو شود از ونتیلاتور استفاده می شود. به محض کوشش تنفسی بیمار، تنظیمات دستگاه بنابر تشخیص پزشک تغییر می کند و تا زمانی که پزشک تشخیص دهد می بایست از دستگاه تنفس مصنوعی برای بیمار استفاده شود.

EnglishIran