دلیل نفس نفس زدن چیست؟

نفس نفس زدن نوعی تنفس سریع و بریده بریده است که با حالت تنفس عادی تفاوت دارد. در شرایط معمول نفس کشیدن به صورت طبیعی و بدون اینکه فکر کنید، اتفاق می افتد. یک انسان بالغ در یک دقیقه بین 12 تا 15 بار نفس می کشد. هر نفس شامل یک دم و بازدم است. افرادی که در حالت عادی و به طور ناگهانی با افزایش ریتم تنفس مواجه می شوند باید دلیل نفس نفس زدن را پیدا کنند. مراجعه به پزشک برای تشخیص علت اصلی این عارضه ضروری است.

علائم نفس نفس زدن چیست؟

با هر تنفس اکسیژن وارد ریه ها شده و دی اکسید کربن خارج می شود. در صورتی که تعادل گازاکسیژن و دی اکسید کربن به هم بخورد فرد با تنفس غیر طبیعی روبرو می شود. نفس نفس زدن برای ایجاد تعادل بین گازهای ورودی و خروجی انجام می شود. به این ترتیب تنفس سریع و بریده شروع می شود. این نوع نفس کشیدن موجب پایین آمدن سطح دی اکسید کربن در بدن می شود و فرد را با مشکل روبرو می کند. برخی از علائم نفس نفس زدن عبارتند از:

  • کوبش قلب
  • سبکی سر
  • سردرد
  • اضطراب
  • احساس تنگی نفس و نرسیدن هوا به ریه ها
  • بی حسی و احساس گزگز در انگشتان
  • در مواردی حتی غش

دلیل نفس نفس زدن

نفس نفس زدن در هنگام دویدن و یا ورزش های سنگین طبیعی است و معمولا چند دقیقه بعد تنفس به صورت عادی بر می گردد. گاهی ترس شدید و یا اضطراب و استرس موجب برهم خوردن ریتم تنفس می شود. دلیل نفس نفس زدن در افراد سالم اغلب همین پریشانی عاطفی است. در واقع خود نفس نفس زدن یک بیماری تلقی نمی شود ولی علت آن می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. مراجعه به پزشک برای تشخیص مشکل در موارد حاد الزامی است. دلیل نفس نفس زدن ناگهانی یک از این موارد است.

بیماری‌های ریه

دلیل نفس نفس زدن در بیمارانی که مبتلا به امراض ریوی هستند کاملا مشخص اسست. در بیماران مبتلا به آسم و یا بیماری مزمن انسدادی ریه، مسیرهای هوایی دچار مشکل می شود. در این صورت بیمار قادر به تنفس متعادل نیست و ارسال هوا به ریه ها سخت می شود. خس خس و یا درد سینه، سرفه و نفس نفس زدن های پی در پی در اغلب بیماران تنفسی دیده می شود.

کمبود اکسیژن در ارتفاع بالا

فشار هوا و سطح اکسیژن در ارتفاعات بالا کمتر می شود این امر منجر به کاهش سطح اکسیژن خون شده و فرد دچار تنفس غیر عادی و بریده می شود. دلیل نفس نفس زدن کوهنوردان در ارتفاعات بالا کم شدن اکسیژن خون است که با کمک اکسیژن ساز پرتابل و ماسک اکسیژن مشکل حل می شود.

وجود عفونت در بدن

برخی از عفونت های داخلی از جمله سینه پهلو موجب نفس نفس زدن فرد می شود. جمع شدن مایع در ریه ها و تورم اصلی ترین دلیل نفس نفس زدن در سینه پهلو است.

آسیب به سر

ضربات وارده به سر را بسیار جدی بگیرید. اگر آسیب دیدگی به سر و مغز جدی باشد حالت سردرد، تهوع، گیجی در فرد دیده می شود. در این صورت نفس نفس زدن سریع بیمار به دلیل عدم کنترل ریتم تنفس و آسیب به مغز دیده می شود.

EnglishIran