ماسک دستگاه بای پپ


طریقه

بستن ماسک بای پپ

اگرخودتان یا یکی از نزدیکانتان، با مشکلات تنفسی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، به احتمال زیاد ماسک هاب niv را می‌شناسید. این ماسک برای درمان بیماری‌های تنفسی و ایجادتنفس مطلوب برای بیمار استفاده می‌شود. مقاله حاضر به معرفی بای پپ و طریقه بستن ماسک بای پپ می‌پردازد.

محصولی که تولید کننده فشار مثبت دوسطحی راه هوايي را بای پپ (BiPAP) می گویند که دردرمان بیماری‌های مزمن ریه استفاده می‌شود.

درابتدا، این درمان تنها به‌عنوان یک درمان بستری در بیمارستان‌ها در دسترس بود. در حال حاضر، می‌توان آن را در خانه نیز انجام داد.

برای آشنایی بیشتر با دستگاه بای پپ بنیو این قسمت را کلیک کنید

دستگاه‌های مدرن و پیشرفته خانگی بای پپ، دستگاه‌های رومیزی مجهز به لوله و ماسک هستند.

شما به‌سادگی ماسک را روی بینی و یا دهان خود قرار دهید تا دو سطح هوای تحت‌فشار دریافت کنید. هنگام دم یک سطح فشار و هنگام بازدم فشار کمتری وارد می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، به این ماشین‌ها «دو سطح» می‌گویند زیرا دارای دو تنظیم فشار هوا هستند: وقتی تنفس می‌کنید، دستگاه‌های بای پپ فشار هوای بیشتری را وارد می‌کنند. این عمل، فشار مثبت راه هوایی دمی (IPAP) نیز شناخته می‌شود. وقتی نفس را بیرون می‌دهید، دستگاه فشار هوا را کاهش می‌دهد. این عمل، فشار مثبت راه هوایی بازدمی (EPAP) نامیده می‌شود. دستگاه‌های بای پپ اغلب دارای یک تایمر تنفس«هوشمند» هستند که با الگوهای تنفسی شما سازگار است. در صورت نیاز به طور خودکارسطح هوای تحت‌فشار را بازنشانی یا ریست می‌کند تا به حفظ سطح تنفس بیمار کمک کند.

این درمان نوعی تهویه غیرتهاجمی (NIV) است. به این دلیل که درمان بای پپ نیازی به یک روش جراحی مانند لوله‌گذاری یا تراکئوتومی ندارد.

ماسک بای پپ چگونه به بیماری‌های مزمن تنفسی کمک می‌کند؟

تنگی نفس و خس‌خس سینه از علائم شایع بیماری‌های مزمن تنفسی هستند و این علائم می‌توانند با پیشرفت بیماری بدتر شوند. درمان بای پپ این الگوهای تنفسی ناکارآمد را هدف قرار می‌دهد. قبل از هر چیز باید با طریقه بستن ماسک بای پپ آشنا باشید. با داشتن یک فشار هوای سفارشی برای هنگام دم و دومین فشار هوای سفارشی هنگام بازدم، دستگاه می‌تواند به ریه‌ها وماهیچه‌های دیواره قفسه سینه بیمار تسکین دهد. بسته به نیازهای فردی شما، درمان بای پپ می‌تواند زمانی که شما بیدار یا خواب هستید انجام شود. استفاده از ماسک در روز می‌تواند تعاملات اجتماعی را محدود کند، اما ممکن است در شرایط خاصی اینکار ضروری باشد.

به طور معمول، شما از دستگاه بای پپ در شب برای کمک به باز نگه‌داشتن مجرای تنفسی خود در هنگام خواب استفاده می‌کنید. این به تبادل اکسیژن با دی‌اکسیدکربن کمک می‌کند و تنفس را برای شما آسان‌تر می‌کند. ماسک بای پپ به ریه‌های شما اجازه می‌دهد تا اکسیژن را به طور مؤثرتر به بدن منتقل کرده و دی‌اکسیدکربن اضافی را حذف کنند.

طریقه بستن ماسک بای پپ

پس از اینکه دستگاه بای پپ را دریافت کردید، اقلام مختلفی را درون آن مشاهده خواهید کرد. این اقلام شامل موارد زیر هستند: · 

       

-خرطومی۲ عدد

-فیلتر پلی‌اتیلن برای پشت دستگاه ·        

-آداپتور و کابل مرطوب ساز (humidifier) ·        

-دستگاه بای پپ ·

        

ماسک بخشی از دستگاه بای پپ به دستگاه مرطوب ساز اختصاص دارد. یکی از مشکلات استفاده از دستگاه بای پپ، خشک‌شدن دهان و بینی است که بیمار اذیت می‌کند. دستگاه مرطوب ساز به کنترل رطوبت دهان و بین کمک می‌کند. مراحل آماده‌سازی و بستن ماسک بای پپ به شرح زیر است:

۱. آماده‌کردن مرطوب ساز:

برای استفاده از دستگاه مرطوب ساز باید درون آن آب مقطر بریزید. دستگاه را به‌صورت عمودی قرار دهید و باتوجه‌به درجه‌بندی تعیین شده روی دستگاه، تا حداکثر ۴۰۰ میلی‌لیتر آب را درون محفظه بریزید. در نهایت مرطوب ساز را در کنار دستگاه قرار دهید. با ادامه مقاله «طریقه بستن ماسک بای پپ» همراه ما باشید.

۲. اتصال خرطومی به دستگاه:

برای اینکه اکسیژن موردنظر بیمار تأمین شود، خرطومی باید از طریق یک سه‌راهی به دستگاه اکسیژن ساز متصل شود. با وصل شدن خرطومی به دستگاه اکسیژن ساز، عمل تنفسی توسط دستگاه بای پاپ انجام خواهد شد. ۳. سر دیگر خرطومی را به ماسک وصل می‌کنیم و در نهایت ماسک را روی صورت بیمار قرار می‌دهیم. درنهایت دستگاه اکسیژن ساز را روشن و طبق تجویز پزشک از آن استفاده کنید.

ماسک تنفسی بینی

ماسک دهنی وبینی (تمام صورت)

ماسک بینی بالشی

نکات مهم دررابطه‌با طریقه بستن ماسک

ماسک بای پپ به‌سادگی دور دهان شما قرار می‌گیرد و باید سفت شود تا از خروج هوا اطمینان حاصل شود. استفاده از ماسک برای ساعت‌های طولانی از نظر فیزیکی و روانی سخت است؛ اما رعایت نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تجربه بهتری داشته باشید. · 

یک فنجان آب بخورید: فشار هوا در بای پپ می‌تواند گلوی شما را خشک کند، بنابراین مطمئن شوید که با هیدراته شدن شروع کنید. ·

 موقعیت خوبی داشته باشید: قبل از هر چیز، اطمینان حاصل کنید که وقتی برای استفاده از دستگاه بای پاپ آماده می‌شوید، کمر و گردن شما به‌خوبی استراحت کرده باشد. · 

مراقب یا پرستار را وادار کنید که آن را به طور کامل روی صورت شما ثابت کند: هدف یک دستگاه بای پاپ مؤثر، اطمینان از خروج هوا از طرفین است.

یک یادو دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید که نوارچسب جانبی محکم در جای خود ثابت شده است.اگر احساس کردید هوا در حال فرار است، از مراقب بخواهید آن را بیشتر سفت کند.

·از طریق بینی نفس بکشید: دستگاه‌های بای پپ هوا را باعجله خارج می‌کنند؛ بنابراین بهتر است دهان را بسته نگه دارید. از بینی نفس بکشید و از بینی بیرون بیاورید تا کار با آن راحت‌تر باشد. ·

 تا جایی که امکان دارد بی‌حرکت بمانید: پس از اینکه طریقه بستن ماسک بای پپ را به‌درستی انجام دادید، بهترین کار این است چشمان خودرا ببندید و نفس بکشید تا ماسک شما محکم در اطراف سر بماند.

کلام آخر

دراین مقاله با دستگاه بای پپ و روش بستن ماسک بای پپ آشنا شدید. این دستگاه برای افرادی که با بیماری‌های مزمن تنفسی درگیر هستند، بسیار مفید است. دستگاه بای پپ به‌صورت یک پک ارائه می‌شود و شما باید اقلام موجود در آن را به هم متصل و سپس استفاده کنید. در انتهای مقاله نکاتی را در مورداستفاده بهتر از ماسک بای پپ برای شما آوردیم. اگر تابه‌حال، خودتان یا نزدیکانتان از این ماسک استفاده کرده‌اید، نظر و تجربیاتتان را برای ما بنویسید

EnglishIran