ماسک ونچوری چیست؟ Venturi mask

ماسک ونچوری یکی از تجهیزات پزشکی پرمصرف در اکسیژن درمانی با قدمت بیش از 50 سال است. پزشک بریتانیایی Moran Campbell این ماسک را با استفاده از اصل افزایش گاز venturi به شکل ساده ای طراحی کرده است. ماسک ونچوری جهت دریافت اکسیژن مورد نیاز بیماران با هیپوکسی حاد و بیماری های مزمن انسدادی ریه COPD بیشترین کاربرد را دارد. تفاوت بنیادی در طرز کار Venturi mask با ماسک ساده در دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد که در این مطلب به آن می پردازیم.

طریقه کار ماسک ونچوری

انواع دستگاه اکسیژن ساز جهت جداسازی اکسیژن از هوای محیط و ارسال اکسیژن با غلظت مناسب به بیمار تولید شده اند. اکسیژن غلیظ شده توسط لوله ها و ماسک به بیمار منتقل می شود. تنها با استفاده از یک ماسک ساده می توان از امکانات اکسیژن رسانی اکسیژن پلاس استفاده کرد. ماسک ونچوری برای تجویز اکسیژن با جریان بالا مورد استفاده بیمار قرار می گیرد. شیوه کار با Venturi mask به گونه ای است که می توان شرایط دقیق تری را برای تجویز کنترل شده اکسیژن با غلظت مناسب فراهم کرد.

ماسک ونچوری به گونه ای طراحی شده که هوای محیط را با یک جریان ثابت از اکسیژن مخلوط کرده و برای تنفس بیمار آماده می کند. به طور کلی پروسه تغلیظ اکسیژن در ماسک ونچوری با ماسک ساده در اکسیژن ساز متفاوت می باشد. با استفاده از Venturi mask هوای اضافی ناشی از تنفس بیمار به همراه دی اکسید کربن از زیر ماسک خارج شده و میزان ثابتی از اکسیژن همواره به بیمار منتقل می شود. این کار توسط آداپتورهای قابل تعویض در دستگاه قابل انجام است.

ماسک ونچوری قادر به تامین غلظت های متفاوت اکسیژن از 20 تا 50 درصد است و برای سرعت جریان 4 تا 10 لیتر در دقیقه کارایی دارد. میزان دقیق غلظت اکسیژن در دقیقه توسط پزشک معالج و با توجه به شرایط بیمار تجویز می شود. برخی از انواع ماسک ونچوری مجهز به سیستم مرطوب کننده و ضد عفونی کننده هوا نیز هستند که در اکسیژن درمانی به کار گرفته می شوند.

EnglishIran