-امروزه تعداد زیادی ازافراد با خطرات بسیار زیادی که آلودگی هوا برای زندگی روزمره‌شان به وجود آوردهاست آشنا هستند. برای برطرف کردن این مسئله هم امکان دارد راه‌های مختلفی را امتحان کرده باشند.

-یکی از مهم‌ترین راه کارهای مقابله کردن با آلودگی هوا به کاربردن یک دستگاه تصفیه هوای باکیفیت و بادوام است؛ امابعضی ازخریداران ممکن است درحالی‌که به دنبال پاسخی صحیح برای بهتر کردن کیفیت هوا هستند، نام دستگاه اکسیژن ساز رانیزشنیده باشند و این دو را باهم اشتباه گرفته باشند. درحالی‌که این دو دستگاه کارایی و عملکرد بسیار متفاوتی در مقایسه با یکدیگر دارند.

نگاه کلی به دستگاه اکسیژن ساز

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات پزشکی مخصوص منازل دستگاه اکسیژن ساز است که به سیستم غلیظ کننده اکسیژن هم معروف است. با استفاده از این دستگاه سطح اکسیژن خون بیماران به‌شدت بالا رفته و فعالیت تنفس برای افراد بیمار راحت می‌شود

-اکسیژن موجود در هوای اطراف درون این دستگاه غلیظ می‌شود و پس‌ازآن به شکل اکسیژن خالص به ریه‌های بیمار وارد خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه تصفیه هوا در همین افزایش غلظت اکسیژن هوا به‌وسیله دستگاه اکسیژن ساز است.

استفاده از این دستگاه اصلاً سخت نیست و برای راه‌اندازی آن به تخصص خاصی نیاز نخواهید داشت. ۷۸ درصد از هوایی که در طول روز به‌وسیله محیط به ریه‌های ما می‌رسد نیتروژن و ۲۱ درصد آن اکسیژن و تقریباً ۱ درصد هم از سایر گازها است.

دستگاه اکسیژن ساز به‌وسیله کمپرس کردن هوای اطراف خود به مخازن زئولیت، تحت وضعیت مخصوصی نیتروژن هوا را به‌طور کامل جدا می‌کند و هوایی کاملاً خالص با اکسیژن ۹۵ درصدی را برای فرد بیمار به ارمغان می‌آورد. البته در مورد تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تصفیه هوا باید توجه داشته باشید میزان اکسیژن موردنیاز هر فرد با سایر افراد فرق دارد. به همین علت میزان اکسیژنی که بیمار نیاز دارد توسط پزشک برحسب لیتر در دقیقه تجویز می‌شود که باید دقت شود مقدار اکسیژن خون با پالس اکسیمتر انگشتی مدیریت شود. این وسیله به شکل تک نفره مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ اثری برای پاک‌سازی هوای اطراف ندارد که این مسئله یکی از مهم‌ترین فرق‌های دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه تصفیه هوا است.

-نگاه کلی به دستگاه تصفیه هوا

برای تعریف ساده این دستگاه می‌توان گفت تصفیه کننده هوا به‌عنوان یک دستگاه داخلی کاربرددارد که ذرات مضر هوا را از بین می‌برد و پس‌ازآن هوا را به‌طور کامل فیلتر کرده و در آخر پس‌ازآن هوا تازه و پاکی را به ارمغان می‌آورد. تعداد زیادی از این دستگاه‌ها می‌توانند به شکل تأثیرگذاری آلاینده‌های درون ساختمان مثل باکتری‌ها، گردوغبار، گرده، بو، شوره حیوانات خانگی را از بین ببرند. همچنین محققان توانسته‌اند ثابت کنند که دستگاه‌های تصفیه هوا به‌راحتی از انتشار ذرات زیان‌آور و آلرژن‌ها جلوگیری کرده و بیماری‌های تنفسی یا مشکلات آلرژی در انسان را از بین می‌برند.

مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه در ادارات، منازل، مراکز آموزشی، مراکز صنعتی و بیمارستان‌ها است. در ادامه مبحث تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تصفیه هوا باید گفت .

از مهم‌ترین خصوصیات این می‌توان به از بین بردن آلودگی هوا و گردوغبار دود به وجود آمده از سیگار مواد مخدر، اگزوز ماشین و حتی دود مربوط به صنایع گوناگون اشاره کرد. همچنین دستگاه تصفیه می‌تواند به از بین بردن گرده گیاهان، شوره حیوانات خانگی، هاگ انواع قارچ‌ها و دیگر مسائل آلرژی‌زا کمک کند .

-نحوه عملکرد دستگاه اکسیژن ساز و تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تسویه هوا

بر اساس مطالبی که به آن اشاره کردیم باید بگوییم این دستگاه با از بین بردن سایر گازهای موجود در هوا و غلیظ‌تر کردن گاز اکسیژن به میزان 90 تا 95% می‌تواند به‌راحتی اکسیژن موردنیاز برای بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند را فراهم نماید. معمولاً این دستگاه‌ها از برق شهری تغذیه می‌کنند، ولی مدل قابل‌حمل دارند که به‌وسیله باتری فعالیت می‌کند و می‌توان ان‌ها را شارژ کرد.

این دستگاه به‌راحتی هوای درونی ساختمان را فیلتر می‌کند و با از بین بردن منابع گوناگون آلودگی آن را تصفیه خواهد کرد. برای تسویه هوا چند مرحله وجود دارد. در ابتدا دستگاه قسمتی از هوای اتاق را گرفته و پس‌ازآن باید هوا را از فیلترهای مختلف عبور دهد تا تمام آلاینده‌های موجود در هوا از بین برود. معمولاً این دستگاه می‌تواند میزان متفاوتی از هوا را بر اساس اندازه اتاق‌ها دریافت کند. کم‌خطرترین شیوه برای تصفیه نمودن هوا به کار بردن فیلتر هپا و کربن اکتیو خواهد بود؛ به دلیل اینکه هیچ‌چیز دیگری به هوا اضافه نخواهد کرد و ازنظر زیست‌محیطی نیز دارای استاندارد است و هیچ نوع خطری ندارند.

-تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تصفیه هوا

در این قسمت قصد داریم به معرفی تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تسویه هوا ازنظر چگونگی عملکرد آن‌ها برای پاک‌سازی هوا و اکسیژن‌رسانی به شکل مجزا بپردازیم. ·        

همان‌طور که گفته شد دستگاه تسویه هوا، با از بین بردن آلودگی‌های موجود در محیط اطراف، به افزایش کیفیت هوایی که در حال تنفس از آن هستیم می‌پردازد. همچنین به‌وسیله تصفیه هوا به‌راحتی می‌توانید به مقابله با مشکلات و بیماری‌های به وجود آمده بر اثر آلودگی هوا بپردازید. همچنین می‌توانید از بیماران تنفسی و اعضای حساس‌تر خانواده (زنان باردار، سالمندان و کودکان) مراقبت کنید. ·        

در نقطه مقابل دستگاه اکسیژن ساز، هوای اطراف را گرفته و پس‌ازآن با انجام برخی فرآیندها، میزان غلظت اکسیژن هوا را که به‌صورت معمول ۲۰ درصد بوده را به ۸۰ درصد خواهد رساند. این دستگاه معمولاً در بیمارستان یا در محیط منزل برای افرادی که دچار مسائل تنفسی هستند به کار می‌رود. · همچنین باید گفت دستگاه اکسیژن ساز نمی‌تواند هوای اطراف خود را تصفیه کند درحالی‌که دستگاه تصفیه هوا به‌وسیله فیلترهای درونی خودمخصوص تصفیه هوای اطراف خود تولید شده است. به همین خاطر اگر درون منزل خود بیماری با مشکل تنفسی دارید بهتر است از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنید؛ اما اگر قصد بهبود کیفیت و از بین ذرات مضر را دارید بهتر است از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب استفاده کنید

همان‌طور که متوجه شدید، در این مطلب به تفاوت دستگاه اکسیژن ساز و تصفیه هوا ازنظر عملکرد پرداختیم و متوجه شدیم ازنظر عملکرد این دو دستگاه دارای تفاوت‌های عمده‌ای هستند.

همین مسئله موجب شده است که طیف وسیعی از افراد بر اساس نیاز خود و تحت نظر پزشک اقدام به تهیه یکی از این دو دستگاه کنند. البته دقت داشته باشید که خرید یک دستگاه اکسیژن ساز به نسخه پزشک احتیاج دارد ولی برای خرید دستگاه تصفیه هوا نیازی به نسخه نیست

EnglishIran