کانولای بینی چیست؟

کانولای بینی یا Nasal cannula یکی از تجهیزات پزشکی رایج جهت اکسیژن رسانی به بیمار است. کانولای بینی ارزان ترین رابط بین دستگاه اکسیژن ساز و بیمار است که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. این وسیله جهت انتقال اکسیژن به بیمار طراحی شده و نقشی در تولید اکسیژن مورد نیاز بیمار ندارد. توانایی تنفس بیمار از طریق بینی و باز بودن مجاری بینی در دریافت اکسیژن با کانولا نقش دارد.

مشخصات کانولای بینی

به طور معمول کانولای بینی لوله ای باریک به طول 2 متر است که بخش کوچکی از آن در بینی بیمار قرار می گیرد. در بیمارانی که از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده می کنند، کانولا امکان حرکت آزادانه به بیمار را در محدوده دستگاه می دهد. استفاده از این وسیله در توان حرکتی و کلامی بیمار محدودیتی ایجاد نمی کند. بیماران تنفسی که از کانولای بینی استفاده می کنند به سادگی قادر به تکلم بوده و در صورت سلامت عمومی می توانند همچون دیگر افراد غذا را از طریق دهان مصرف کنند. این وسیله به هنگام سرفه، عطسه و .. قطع نمی شود.

کانولای بینی در اکسیژن پلاس توانایی انتقال اکسیژن غلیظ به بیمار را با دبی نیم لیتر تا 5 لیتر در دقیقه دارد و نیاز بیمار را به اکسیژن در طول روز برطرف می کند. برای حفظ بهداشت بیماران می توان کانولا را با پارچه مرطوب تمیز کرد. بخش مورد استفاده در بینی بیمار قابلیت شستشو با آب را دارد. مصرف مداوم از این وسیله کارآمد موجب تغییر فیزیکی در آن شده و انعطاف پذیری کانولا از بین می رود. به طور معمول پس از یک ماه استفاده، می بایست کانولای سفت و سخت شده را جایگزین کرد.

محدودیت های کانولا بینی

  • محدودیت در انتقال اکسیژن: در بیمارانی که نیاز به اکسیژن رسانی با سرعت جریان بیش از 6 لیتر در دقیقه را دارند، نمی توان از کانولای بینی استفاده کرد. ماسک اکسیژن و یا چادر اکسیژن برای این افراد مناسب تر است.
  • تحریک غشای مخاطی بینی در اثر خشک شدن: بیمارانی که به صورت شبانه روزی از کانولای بینی استفاده می کنند، از خشک شدن بینی و تحریک آن شکایت دارند. استفاده از لیوان مرطوب در دستگاه اکسیژن پلاس توانسته مشکل خشکی بینی بیماران را به صورت کامل حل کند. لیوان مرطوب با ایجاد رطوبت 20 تا 40 درصدی، از خشک شدن بینی پیشگیری می کند.
EnglishIran