کپسول اکسیژن چیست و چه نقشی در اکسیژن تراپی دارد؟

اکسیژن تراپی یکی از درمان های رایج برای بیمارانی است که از مشکلات تنفسی-ریوی رنج می برند. استفاده از کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز دو شیوه معمول برای انتقال اکسیژن به بیمار است. با توجه به اینکه در اغلب موارد سیستم تنفسی و ریه بیمار، قادر به تنفس طبیعی نیست و نمی تواند اکسیژن را از راه تنفس دریافت کند، پزشکان استفاده از تجهیزات پزشکی-تنفسی را به بیمار توصیه می کنند. مهم ترین مسئله در بهبود کیفیت زندگی بیماران تنفسی، دریافت به موقع اکسیژن است.

کپسول اکسیژن چیست؟

این وسیله یکی از تجهیزات پزشکی است که ظاهری استوانه ای شکل داشته و حاوی گاز اکسیژن است.. در کپسول اکسیژن ، گاز اکسیژن تحت فشار بالا و با غلظت 88% در یک کپسول فولادی یا آلومینیومی ذخیره می شود. کپسول های بزرگ اکسیژن برای استفاده در مراکز درمانی هستند ولی کپسول اکسیژن کوچک با جنس آلومینیومی برای حمل اکسیژن مورد نیاز بیمار در خارج از منزل، استفاده می شود. استفاده از اکسیژن موجب می شود تا بیمار به راحتی نفس بکشد، خواب بهتری داشته باشد و هوشیارتر باشد.

نکات استفاده از کپسول اکسیژن در منزل

نگهداری از کپسول حاوی اکسیژن بسیار اهمیت دارد. اکسیژن در برابر گرما و شعله به سرعت شعله ور می شود. کپسول اکسیژن خانگی را همیشه دور از حرارت و نور مستقیم خورشید قرار دهید. روشن کردن سیگار در اتاقی که کپسول حاوی اکسیژن نگهداری می شود، خطرناک است. جهت جلوگیری از ایجاد جرقه جتما کپسول را توسط پایه چرخدار، حرکت دهید کشیدن کپسول و افتادن آن خطراتری را به همراه دارد.

اکسیژن موجود در دستگاه، محدود است و به سرعت تمام می شود. لازم است تا به طور مداوم کپسول از لحاظ میزان اکسیژن بررسی شود. در مواردی که بیمار نیاز به دریافت مداوم اکسیژن دارد، خالی شدن کپسول می تواند جان بیمار را به خطر بیندازد.

تفاوت کپسول اکسیژن با اکسیژن ساز چیست؟

شیوه تامین اکسیژن مورد نیاز در دستگاه اکسیژن ساز تفاوت زیادی با یک کپسول حاوی اکسیژن فشرده دارد. دستگاه اکسیژن ساز نیازی به ذخیره اکسیژن غلیظ شده ندارد. این دستگاه اکسیژن موجود در هوای محیط را مکیده و سپس پالایش و آماده سازی می کند. اکسیژن تغلیظ شده توسط لوله های تنفسی و ماسک به بیمار انتقال داده می شود. این پروسه با خاموش شدن دستگاه به طور کامل متوقف می شود. بنابر این هنگامی که بیمار از اکسیژن ساز استفاده نمی کند، دستگاه خاموش می شود و پالایش و تغلیظ اکسیژن هم متوقف خواهد شد.

این در حالی است که اکسیژن تغلیظ شده در کپسول اکسیژن به صورت ذخیره وجود دارد. علاوه بر خطرت احتمالی، این کپسول ها نیاز به شارژ دارند ولی دستگاه اکسیژن ساز یک منبع تامین اکسیژن دائمی است

از موارد ایمنی و نحوه تامین اکسیژن که بگذریم موضوع هزینه خرید کپسول اکسیژن مطرح می شود. هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز  بسیار بیشتر از قیمت کپسول اکسیژن است. اما اگر هزینه شارژ این کپسول ها را در نظر بگیرید، به نظر خرید یک دستگاه تامین کننده اکسیژن دائمی، مقرون به صرفه تر باشد.

اکسیژن پلاس زیست تجهیز شریف یک دستگاه تامین کننده دائمی اکسیژن است که برای مراکز پزشکی و مصارف خانگی به کار می رود. حمل اکسیژن پلاس با توجه به وزن 15 کیلوگرمی آن بسیار ساده تر از کپسول های فولادی است و استفاده از آن ساده است.

EnglishIran