اکسیژن درمانی در کبودی ناخن‌های دست

کبودی ناخن‌های دست اصلا یک وضعیت عادی نیست و نیازمند بررسی پزشکی برای تشخیص بیماری است. در اغلب موارد علت کبود شدن یکی از ناخن های دست، ضربه و فشار است که نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود خوب می شود. اما وقتی بدون علت ناخن های دست به رنگ کبود و آبی تغییر می کند، باید علت را پیدا کرد. به طور معمول کبودی ناخن‌های دست  نشانه ای از کمبود اکسیژن خون است که همراه با دیگر علائم ظاهر می شود:

  • اشکال در تنفس و به نفس زدن افتادن
  • درد در قفسه سینه
  • تعریق شدید
  • کبودی ناخن‌های دست
  • کبودی پوست و لب ها

چرا ناخن‌های دست کبود می شود؟

قبل از اینکه ناخن ها کبود شوند فرد دچار مشکلات تنفسی می شود و در نهایت به دلیل کمبود اکسیژن ناخن ها تغییر رنگ می دهند. وقتی سطح اکسیژن خون در بدن فرد از حد طبیعی پایین تر باشد، سلول های قرمز خون دچار کمبود اکسیژن خواهند شد. در این صورت واکنش طبیعی بدن به کمبود اکسیژن با نفس زدن و تغییر رنگ ناخن های دست به آبی یا کبود دیده می شود. در ادامه فرد با بی حسی و کاهش قدرت بازوها، دست ها و انگشتان مواجه می شود. سیانوز، بیماری های قلبی و ریوی و … در ظهور این پدیده نقش دارند.

اغلب مراجعه کنندگان به مراکز درمانی به دلیل غلظت پایین اکسیژن خون و مشکلات هموگلوبین دچار کبودی ناخن‌های دست شده اند و با بررسی های پزشکی وجود سیانوز یا بیماری های زمینه ای تشخیص داده می شود. اما تغییر رنگ ناخن های دست می تواند علل دیگری هم داشته باشد. مسمومیت با مونوکسید کربن یا نقره، تروما، آسم تنفسی، آمفیزم ریوی، آمبولی ریوی، شکستگی انگشت، سندرم دیسترس تنفسی بزرگسالان، بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) دیگر علل کبودی ناخن‌های دست هستند که توسط پزشک تشخیص داده می شود.

کبودی ناخن‌های دست در بارداری

برخی از مادران باردار کبودی ناخن ها را تجربه می کنند که علت آن کمبود ویتامین B12 در بدن است. داشتن استرس در طول دوران بارداری و همچنین مصرف زیاد آنتی اسیدها هم می تواند جذب اکسیژن را کاهش داده و این عارضه را ایجاد کند. اگر چه این مشکل به سادگی با دارو درمانی حل می شود ولی لازم است تا حتما بررسی های بیشتر انجام شود. هر گونه کمبود اکسیژن در خون و بافت های مادران باردار می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد.

کبودی ناخن‌های دست در نوزادان

این عارضه اغلب به همراه تولد دیده می شود که نشان دهنده یک نقص قلبی کودک است. در صورت نارسایی احتقانی قلب یا مشکلات ریوی، تنگی نفس، کبودی لب ها و گریه و عدم توانایی شیر خوردن هم دیده می شود. اندازه گیری سطح اکسیژن خون نوزاد و تشخیص علت اصلی این عارضه در درمان موثر است. در صورت نیاز تا درمان کامل ( گاهی جراحی) اکسیژن درمانی با دستگاه اکسیژن ساز در مراکز پزشکی انجام می شود. با توجه به وخامت وضعیت عمومی نوزاد از کانولای بینی و یا چادر اکسیژن برای بهبود تنفس استفاده می شود.

کبودی ناخن‌های دست در هر سن و سالی که باشد نیاز به بررسی پزشکی دارد و نباید نادیده گرفته شود.

EnglishIran