درمان کیپ شدن بینی با چند راهکار ساده

گرفتگی بینی یا کیپ شدن بینی را اغلب در هنگام سرماخوردگی و زمستان ها تجربه کرده ایم. اما وقتی بینی در فصل تابستان کیپ شود، دیگر خیلی آزار دهنده است. تنفس موقع کیپ شدن بینی خیلی سخت تر است و گاهی حتی تن صدای فرد هم تغییر می کند. کیپی بینی در ابتدا فقط کلافه کننده است ولی به مرور تنگی نفس هم ایجاد می شود.

زیاد شدن مخاط بینی و آبریزش موجب التهاب بافت های داخلبی بینی شده و ورم رگ های خونی بینی ایجاد می شود. در این حالت نفس کشیدن سخت و مشکل می شود. به طور معمول گرفتگی بینی و کیپ شدن به یکی از این دلایل می باشد:

ابتلا به بیماری های عفونی -ویروسی

آنفولانزا یکی از اصلی ترین دلایل سرماخوردگی است که با ایجاد عفونت، بینی را کیپ می کند. عفونت ویروسی و ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا علاوه بر مشکل کیپ شدن بینی فرد بیمار را دچار عطسه، سرفه و گلودرد نیز می کند.

کیپ شدن بینی و حساسیت رینیت

التهاب مخاط بینی آلرژیک یا حساسیت رینیت واکنش بدن در مقابل مواد آلرژن است. انواع گرده ها از جمله گرد و خاک ، پر یا موی بدن حیوانات، شوره سر، گرده گل ها و … می توانند موجب بروز این مشکل باشند. سیستم ایمنی بدن در این افراد با مواجه با ماده آلرژی زا واکنش شدید نشان می دهد. برخی از آلرژی ها فصلی هستند ولی انواع مزمن و غیر فصلی این بیماری هم وجود دارد.

عوارض کیپ شدن بینی

گرفتگی طولانی مدت بینی یک عارضه بسیار ناخوشایند است که در طولانی مدت موجب بروز مشکلات دیگری می شود از جمله:

  • درد در ناحیه صورت و سیونوس ها
  • درد و تورم در ناحیه گوش ها
  • ترشح مخاط سبز رنگ از بینی
  • سردردهای مکرر
  • درد در قفسه سینه
  • عطسه
  • تب

کیپ شدن بینی را با این راهکارها درمان کنید:

استفاده از دستگاه بخور

تنفس هوای مرطوب موجب کاهش التهاب بینی، بافت ها و رگ های خونی می شود. به این ترتیب تخلیه مایعات بینی راحت تر انجام شده و تنفس به میزان قابل توجهی بهبود پیدا می کند. برای بخور موثرتر از چند قطره روغن اوکالیپتوس استفاده کنید.

نوشیدن مایعات

برای کاهش فشار روی سینوس ها لازم است تا مایعات بیشتری مصرف شود. اگر با مشکل کیپ شدن بینی مواجه هستید از آّب  و آب میوه های طبیعی برای کاهش علائم بیماری کمک بگیرید.

درمان کیپ شدن بینی با محلول نمکی

شستشوی بینی با آب نمک رقیق موجب کم شدن التهاب بینی می شود. قطره های بینی با محلول های نمکی هم در داروخانه ها برای همین منظور عرضه شده. حفظ رطوبت بینی، خارج شدن مخاط بینی را سهل تر می کند.

نکته: مصرف بیش از 3 روز برخی از قطره های بینی، گرفتگی را تشدید می کند.

دوش آب گرم

استفاده از کیسه آب گرم برای تسکین درد و کمک به روان شدن مخاط بینی بسیار موثر است. این درمان هیچ عوارضی ندارد. برای بهبود وضعیت تنفسی می توانید از دوش آب گرم هم استفاده کنید. بخارات حمام می تواند التهابات درون بین را کم کرده و کیپ شدن بینی را از بین ببرد.

EnglishIran