چرا باید تنگی نفس فعالیتی را جدی بگیریم؟

تنگی نفس فعالیتی نوعی نفس کشیدن سخت است که همراه با فعالیت رخ می دهد. دم و بازدم های سخت و آزار دهنده در تنگی نفس می تواند نشان دهنده ای از یک بیماری جدی باشد. اگر موقع فعالیت های بدنی و حرکتی دچار تنگی نفس می شوید، آن را جدی بگیرید. البته بسیاری از اوقات افراد کاملا سالم نیز تنگی نفس فعالیتی را تجربه می کنند که امری طبیعی است. برای اینکه علت تنگی نفس مشخص شود لازم است تا بررسی های بالینی توسط پزشک انجام شود.

درجات تنگی نفس فعالیتی

موقع نفس کشیدن هوا وارد ریه ها شده و با بازدم دی اکسید کربن از بدن خارج می شود. به این ترتیب اکسیژن کافی برای تولید انرژی در اختیار سلول ها قرار می گیرد. چنانچه در اثر بیماری و یا فعالیت بدنی پروسه تنفس عادی با مشکل روبرو شود بدن با کمبود اکسیژن مواجه می شود. تداخل در ورود و خروج هوا در ریه منجر به بروز احساس بسیار ناخوشایندی به نام تنگی نفس می شود. شدت و علت نفس تنگی در همه افراد یکسان نیست. با توجه به اینکه تنگی نفس فعالیتی تنها در هنگام فعالیت بروز می کند نوع و شدت فعالیت در درجه بندی آن موثر است.

تنگی نفس درجه یک

تنگی نفس هنگام فعالیت های شدید بدنی یک مشکل شایع در همه گروه های سنی است. برای مثال موقع کوه نوردی، دویدن، ورزش های سنگین و … بسیاری از افراد با تنگی نفس موقتی روبرو می شوند. این مشکل با تمرینات بدنی به مرور حل می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد. برای مثال اگر برای اولین بار به همراه یک گروه کوهنورد حرفه ای به کوهستان بروید حتما تنگی نفس را تجربه خواهید کرد. این درحالی است که سایر افراد گروه اصلا مشکلی در نفس ندارند.

تنگی نفس فعالیتی درجه دو

برخی از افراد در هنگام فعالیت های عادی نظیر راه رفتن هم تنگی نفس را تجربه می کنند. در این گروه انجام فعالیت های روزانه نظیر بالا رفتن از پله ها، پیاده روی سبک، خرید کردن و … هم می تواند نفس کشیدن را دشوار کند.

تنگی نفس درجه سه

برخی از افراد حتی موقع انجام کارهای شخصی و بسیار ساده هم دچار تنگی نفس می شوند. مثلا شستن دست و صورت و یا حتی استراحت هم این عارضه را در فرد ایجاد می کند. در واقع با کمترین حرکتی تنگی نفس ایجاد می شود .

علت تنگی نفس فعالیتی چیست؟

بسیاری از نفس تنگی هایی که همراه با فعالیت بدنی شدید هستند کاملا عادی بوده و نیازی به درمان ندارند. اما در سایر موارد باید موضوع را جدی گرفت. نارسایی قلبی و کمبود خون در اندام ها موجب ضعف و بیحالی و در نهایت تنگی نفس موقع فعالیت های عادی شود که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

بیماری های ریوی و عفونی از علل شایع تنگی نفس فعالیتی هستند که در آن فرد مبتلا بخش هایی از ریه را از دست داده و با کوچکترین حرکتی دچار تنگی نفس می شود. هنگام فعالیت همه بخش های ریه درگیر می شوند و اگر ریه ناسالم باشد، نفس کشیدن معمولی بسیار سخت می شود.

مشکلات عصبی عامل دیگری برای تنگی نفس فعالیتی هستند. چنانچه در هنگام کارهای عادی روزانه فرد دچار استرس های روانی شود، احتمال تنگی نفس افزایش می یابد.

EnglishIran